Okey Oynamak İstiyorum,Bedava Okey

Okey Oynamanın Püf Noktaları

Okey Oynamanın Püf Noktaları

Okey Tüyoları makalesi sizlere usta oyuncuların tecrübe ve oyun oynama stratejilerini göstermek amacı ile hazırlanmıştır. Sitemizdeki makaleler, tecrübe ve oyun deneyimi kazanmış insanlar tarafından yazılmaktadır. Amaç okey tutkusunu arttırmak ve oyundan daha çok zevk almanızı sağlamaktır.

 

Okey oynamaya başlangıç, Okeyi anlama

Tarihin eski oyunlarından biri olan Okey, yüz yıllardır oynanılmaktadır. Sizce yüz yıllardır dünya üzerinde oynanılan ve oynanıldıkça modası geçmeyen bir oyun tamamen basit kavramlar üzerine oturtulabilir mi? Milyonlarca kişinin tutku ile oynadığı bu oyun, sadece şansa dayalı olabilir mi?

Evet okey ilk bakışta basit kurallar üzerine oturtulmuş, kolay ve anlaşılır bir oyundur. En fazla 4, en az ise 2 kişi ile oynanılabilinen bu oyun, içerisine girdikçe karmaşık bir yapıya sahip olduğu görülecektir. Hemen her kimsenin dakikalar içerisinde kuralları öğrenip oynamaya başlayacağı bu oyunda, kişisel gelişim önemlidir. Yani oyunu bilerek oynamak ve sadece kurallarını bilerek oynamak arasında çok büyük farklar vardır. Oyundaki kişisel gelişimin hızlanması ise, tecrübeli okey oyuncuları ile ve farklı okeyciler ile oyun oynayarak kazanılabilinecek ve vakit alan bir işlem, silsilesidir.

Okey oyun düzeyinde hızlı gelişim

Okey oyununda ustalaşmanın en hızlı yanı ise şüphesiz, sık ve farklı kişiler ile oynamaktan geçmektedir. Oynayacağınız her farklı oyuncudan değişik okey tüyoları öğrenebileceğiniz gibi, oynadığınız her maç sizlerin tecrübesinin artmasına ve dolaylı olarak oyun seviyenizde doğru orantı ile gelişmesine sebep olacaktır.

Okey Stratejileri

Okey stratejileri tamamen kişiseldir. Okey de şans ve konum çok önemlidir. İki faktörde tamamen kişiseldir. Bu yüzden okey de bunu yaparsınız doğru olur, bunu yaparsanız ise yanlış olur demek bizleri ve oyuncularımızı hataya sürükler. Önemli olan oyunun temel taşlarının iyi bir şekilde kavranması ve bu taşların oyun içerisinde en iyi şekilde kullanılmasının sağlanmasıdır.

Okey yapısı gereği; satranç, dama gibi benzeri masa oyunlarındakinden farklıdır. Bu oyunlarda stratejiler oyun içerisinde çok hakimdir. Şans faktörü ise stratejiler ile ters orantılı olarak azdır. Satranç stratejileri oyunu kazanmanızda direk etkili iken, okey stratejileri en doğru karar bile olsa şans faktörünün de yanında olduğu zaman geçerliliğini koruyacak stratejilerdir.

Bu yüzden okey stratejileri yerine, okey taktikleri daha doğrudur. Belirli ve kesin stratejiler sizin başarınızın önüne geçer. Okey, mantık ve şansın birleşmesidir. Okey şans ve konum ilişkisinden ibarettir. Ve bu ikili birbirinden ayrılmamalıdır. İkisi aynı anda olduğunda oyunda başarı gelecektir.

Okey Taktikleri

Okey Tüyoları başlıklı makalemizin bu kısmına kadar okeyin geleneksel yapısı ve mantıksal analizi üzerinde durduk. Katı okey stratejilerinin sizleri başarısızlığa götüreceğine değindik. Şimdi vereceğimiz okey taktikleri ise, doğru yerlerde uygulanıldığında sizlerin galibiyete ulaşmanızı sağlayacak taktiklerdir. Usta oyuncuların kazandıkları deneyimler sonucunda ulaştıkları bu taktikler, bir bilgi deposu olarak ta görülebilinir.

1. Değişebilen ve beklemenize değecek eller belirlemelisiniz: Bilmeniz gerekli en önemli taktik, inatçı olmamanız gerçeğidir. Okey ve şans inat edeni sevmez. Elinizi sürekli olarak gelen taşlar doğrultusunda revize etmelisiniz. Değiştirerek oynamayı öğrenmelisiniz. Şansınız doğrultusunda oyunun akışını iyi bir şekilde belirleyip, bu akışa uygun eller seçmelisiniz ki, en kısa sürede bitmeyi başarabilesiniz.

Elinizde bekleyeceğiniz taşları gelebilme ihtimali yüksek olan taşlar arasından seçmelisiniz. Örnek vermek gerekir ise, elinizde bitmeniz için bir tek ara taşına ihtiyacınız olsun. 1 2 3 ve 5 kırmızı renk taşlar arasında kırmızı 4 ü çekme ihtimaliniz sayesinde bitebileceksiniz. Bu taşın gelme ihtimali vardır ancak, bu şekilde oynamanız sizlerin işi tamamıyla şansa bırakması anlamına gelmektedir. Diğer bir örnekte ise, elinizde 2 renk yedi olsun ve bitmek için bir tek yedi bekliyor olun. Bu taşın gelme ihtimali, yukarıdaki örnektekinden %50 oranında daha fazladır. %50 şans arttırmak ise, sizlerinde tahmin edebileceği gibi büyük ve etkin bir orandır. Tamamen şansa bırakılmayan bir hamledir ve iyi bir taktik olarak bilinmelidir.

2. Taşları çok iyi takip etmelisiniz: Okeyde taş takibi çok önemlidir. Eğer taşları iyi takip edemezseniz elinizin sonuna kadar çıkmış bir taşı çekeceğiniz hayali ile oyunu tamamlar ve oyun sonunda hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz. Taş takibini çok iyi yapabilmek için ise, oyunda pratikliğinizi arttırmalı ve belirli bir tecrübeye ulaşmalısınız. Okey taktikleri arasında sizleri galibiyete taşıyacak en etkin hamle taş takibidir ve üzerinde durulması gerekli bir konudur.

3. Ne istediğinizi bilmelisiniz: Okey stratejileri ve Okey taktikleri ile bahsettiğimiz esas husus sizlerin okeyden ne istediği ile direk olarak alakalıdır.

Okey Tüyoları, Stratejileri ve Taktikleri – Sonuca varım

Unutmayınız ki, en iyi okey tüyoları sizlerin kendi belirlediği taktikler ve stratejiler üzerine kurduğunuz, yine kendinizin tüyolarıdır. Bu oyunu bilerek ve kazanmak isteyerek oynamak, şansınıza güvenmek, moral motivasyonunuzu üstte tutmak, sizlerin başarıya giden yolda daha hızlı yürümenizi sağlayacaktır.

Hepinizin usta ve kazanan okeyciler olmanız dileklerimiz ile makalemizi sonlandırıyoruz. Yapacağınız bütün okey müsabakalarında şansın sizlerin yanında olmasını dileriz.

 

MUSTAFA ÇAMCI KAYSERİ 

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response